Botoks

Botoks yaşlanmayla, hayatın stresli işleriyle, güneşin zararlı ışınlarıyla, sigara ve kirli havayla kırışmaya başlayan ciltte tedavi etkisi yaratan bir uygulamadır. Kırışıklıkların oluşması kaçınılmaz bir sondur ama bunun oluşmasını geciktirebilmek için günümüzde birkaç yöntem vardır. Bu yöntemlerden en yaygın olanları arasında ise Botoks vardır.

Dr. Buket Yıldırım’ın hastaları da cilt tedavisi amacıyla kliniğe geldiklerinde en fazla bilgi almak istedikleri uygulama Botoks uygulaması olmaktadır. Peki, Botoks nedir? Nasıl uygulanır ve ciltte nasıl bir etki yaratır? Bütün bunları merak ettiğinizi düşünerek bu yazımızda Botoks hakkında detaylı bilgiler vermeyi düşündük.

Botoks Nedir?

Botoks aslında bir protein türüdür. Bu protein türünü oluşturan içerik ise Clostridium botulinum bakterilerinden elde edilmektedir. Estetik amaçlı kullanılmaya başlamadan önce sağlık sektöründe kullanılan bu proteinin ilk kullanım alanı nörolojik hastalıklardı. Günümüzde ise çok yaygın bir şekilde kozmetikte de kullanılmaktadır. Botoks uygulamasının cerrahi bir işlem olmaması hastaları daha çok rahatlatmaktadır. Botoksun 2002 senesinde FDA tarafından onaylanması uygulamanın güvenilirliği açısından da oldukça önemlidir.

Botoks Hangi Amaçlarla Uygulanmaktadır?

Nörolojik alanda yapılan uygulamalarda oldukça başarılı sonuçlar vermiştir. Özellikle kas problemi olan hastaların tedavisinde, göz tiki ve şaşılık gibi problemler yaşayanların tedavisinde de yine Botoks başarılı sonuçlar vermiştir. Kozmetik alanından önce sağlık alanında kullanılmaya başlandığını düşünürsek Botoksun uzun yıllardır uygulanan bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Peki, uygulamanın kozmetik alanda uygulanmaya başlanması nasıl olmuştur. Göz tiki ve şaşılık gibi problemler yaşayanların tedavisi sırasında hastaların alın kırışıklıkları ve göz çevresi kırışıklıklarının da yok olduğu fark edilince bu uygulamanın aslında kozmetik alanında da kullanılabileceği anlaşılmıştır ve uzun yıllardır kırışıklık tedavisi ve terleme sorunlarında tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Kimler Botoks Uygulamasını Kullanabilir?

Botoks uygulamasını tercih edenlerde eğer herhangi bir kas hastalığı yoksa ya da kişi hamilelik ve emzirme gibi bir dönemde değilse Botoks uygulamasını gönül rahatlığıyla tercih edebilir. Uygulanabilme yaş aralığı 18 ve 65 yaş aralığıdır. Bilhassa yüz ve boynunda kırışıklık problemi yaşayan kişilerde çok başarılı sonuçlar alınmıştır. İlk seanslarda bile kırışıklıklarda büyük bir azalma görülmüştür.

Diğer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir