Leke Tedavisi

Cilt lekeleri günümüzün en yaygın cilt problemleri arasındadır. Buna çevresel pek çok etken neden olmaktadır. Ozon tabakasının çok fazla incelmesi güneş ışınlarının cildimize çok fazla temas etmesine neden olmaktadır. Giderek kirlenen havadaki zehirli gazlar sigara kullanımı ve günümüzün yaygın beslenme alışkanlığı olan fast food pek çok insanda cilt lekelerine neden olmaktadır.

Bu lekelerden kurtulmak için pek çok yönteme başvurulsa da bazıları kesin sonuçlar vermemektedir. Hatta bilinçsizce yapılan uygulamalar leke gidermek yerine yeni lekelerin oluşmasına da neden olabilmektedir. Bu yüzden Dr. Buket Yıldırım’ın hastalarına verdiği en önemli tavsiye yapılacak uygulamayı çok iyi araştırmak ve güvenilir kişiler tarafından uygulatmaktır. Günümüzde leke tedavisi amacıyla uygulanan güvenilir tedavi yöntemleri arasında yer alan bazı yöntemlere aşağıda sizler için değindik.

Mezoterapi: özellikle güneş lekelerinin tedavisinde uygulanan mezoterapi ile ten altına az oranda C Vitamini, glutation, trasexamic asit, pyriivic asit ve somon tarzı antioksidanlar enjekte edilir bu sayede lekelerin renginde önemli derecede açılma yaşanır. Bu uygulama farklı leke tedavileri ile birlikte kullanıldığında etkisi iki kat artırılmış olur.

Kimyasal Peeling: Çeşitli kimyasal peelingler vardır. Bu çeşitlilik lekelerin derinliğine ve yüzeyselliğine göre değişiklik göstermektedir. Eğer çok yüzeysel bir leke ise meyve asitlerinden elde edilen ürünlerle peeling uygulamak lekeler üzerinde etkili olmaktadır. Ama eğer lekeler çok derinse o zaman tıbbi ilaçlarla elde edilen kimyasal peeling uygulanmalıdır. Kimyasal peeling sonrasında yüzde kızarıklık oluşması normal karşılanan bir durumdur. Daha sonra renkte kahverengileşme oluşur ve zamanla cilt pul pul dökülerek yeni cilt ortaya çıkar ve lekeler giderilmiş olur.

Lazer Tedavisi: Lazerle leke tedavisi sırasında renk pigmentleri üzerinde etkili olan lazer ışınları kullanılır. Bu tedavide çok hızlı atışlar yapabilen lazerler kullanılmaktadır. Lazer ışınlarının çok hızlı olması sayesinde sadece renk hücreleri tahrip edilir. Yani cildin diğer bölgelerinde herhangi bir hasar oluşmaz. Lazer tedavisinde lekeler tedavi edilirken ciltte tazelenerek daha duru bir cilt haline gelir. Lazer tedavisi ve diğer leke tedavisi amacıyla uygulanan yöntemlerde en çok dikkat edilesi gereken şey hastanın güvenilir bir kliniği tercih etmesi ve uygulama cihazlarının kalitesidir.

Diğer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir